TCR3LM18A,RF
Part number
TCR3LM18A,RF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4-DFN
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Current Limit, Enable
Current - Output
300mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
2.2 µA
Voltage Dropout (Max)
0.445V @ 200mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3