TCR3LM17A,RF
Part number
TCR3LM17A,RF
Description
OUTPUT LDO REGULATOR 300 MA FIXE
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Surface Mount
Grade
Qualification
Control Features
Enable
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
300mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.7V
2.2 µA
PSRR
74dB ~ 43dB (100Hz ~ 100kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.485V @ 200mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3