TCR3LM095A,L3F
Part number
TCR3LM095A,L3F
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Toshiba Semiconductor and Storage
Description
OUTPUT LDO REGULATOR 300 MA FIXE
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Surface Mount
Grade
Qualification
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
300mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.95V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-DFN (1x1)
Current - Quiescent (Iq)
2.2 µA
PSRR
74dB ~ 43dB (100Hz ~ 100kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3