TCR3DM105A,RF
Part number
TCR3DM105A,RF
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Toshiba Semiconductor and Storage
Description
IC REG LINEAR 1.05V 300MA 4-DFN
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Surface Mount
Grade
Qualification
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
300mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.05V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-DFN (1x1)
Current - Quiescent (Iq)
159 µA
Voltage Dropout (Max)
0.79V @ 300mA
PSRR
55dB (1MHz), 75dB ~ 48dB (100Hz ~ 10kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3