TCR2LE085,LM(CT
Part number
TCR2LE085,LM(CT
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Toshiba Semiconductor and Storage
Description
IC REG LINEAR 0.85V 200MA ESV
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Control Features
Enable
Current - Quiescent (Iq)
2 µA
Current - Output
200mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Protection Features
Over Current
Package / Case
SOT-553
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.85V
Supplier Device Package
ESV
Voltage Dropout (Max)
1.58V @ 150mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3