TCR2EF105,LM(CT
Part number
TCR2EF105,LM(CT
Description
IC REG LINEAR 1.05V 200MA SMV
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Control Features
Enable
Current - Output
200mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.5V
Protection Features
Over Current
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.05V
PSRR
73dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.77V @ 150mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3