TCR2DG125,LF
Part number
TCR2DG125,LF
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Toshiba Semiconductor and Storage
Description
IC REG LINEAR 1.25V 200MA 4-WCSP
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 0
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Control Features
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
200mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Package / Case
4-UFBGA, WLCSP
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 100mA
Supplier Device Package
4-WCSP (0.79x0.79)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3