TCR1HF18B,LM(CT
Part number
TCR1HF18B,LM(CT
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Toshiba Semiconductor and Storage
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SMV
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 3000
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
150mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Control Features
Current Limit, Enable
PSRR
60dB (1kHz)
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SMV
Current - Quiescent (Iq)
1.6 µA
Voltage Dropout (Max)
1.06V @ 150mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3