TC1072-2.8VCH713
Part number
TC1072-2.8VCH713
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 2.8V 50MA SOT23-6
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
50mA
Voltage - Input (Max)
6V
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Package / Case
SOT-23-6
PSRR
64dB (1kHz)
Supplier Device Package
SOT-23-6
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage Dropout (Max)
0.12V @ 50mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3