TAR5S25U(TE85L,F)
Part number
TAR5S25U(TE85L,F)
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Toshiba Semiconductor and Storage
Description
IC REG LINEAR 2.5V 200MA UFV
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
200mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Input (Max)
15V
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 50mA
PSRR
70dB (1kHz)
Current - Supply (Max)
850 µA
Package / Case
6-SMD (5 Leads), Flat Leads
Supplier Device Package
UFV
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3