ST730M36R
Part number
ST730M36R
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 3.6V 300MA SOT23-5
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 3000
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)
10 µA
Control Features
Current Limit, Enable
Current - Output
300mA
Voltage - Input (Max)
28V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.6V
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 300mA
Current - Supply (Max)
240 µA
PSRR
75dB ~ 35dB (100Hz ~ 1kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3