ST716C33R
Part number
ST716C33R
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LIN 3.3V 25MA SOT-323-5
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 3000
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Operating Temperature
-40°C ~ 170°C (TJ)
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Current - Output
25mA
Voltage - Input (Max)
24V
Supplier Device Package
SOT-323-5
Current - Quiescent (Iq)
5.5 µA
Current - Supply (Max)
6.5 µA
PSRR
38dB ~ 57dB (1kHz ~ 100kHz)
Voltage Dropout (Max)
1V @ 25mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3