SLG51002C
Part number
SLG51002C
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Description
IC REG LINEAR POS PROG 25-WLCSP
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 15000
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Output Type
Programmable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Control Features
Soft Start
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 1A
Supplier Device Package
25-WLCSP (1.99x1.99)
Package / Case
25-XFBGA, WLCSP
Number of Regulators
8
Voltage - Input (Max)
1.5V, 5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.5V, 1.2V
Voltage - Output (Max)
1.4V, 3.75V
Current - Output
500mA, 500mA, 500mA, 500mA, 500mA, 1A, 1A, 1.3A
PSRR
68dB (1kHz ~ 1MHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3