SI-3120KM
Part number
SI-3120KM
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Sanken Electric USA Inc.
Description
IC REG LINEAR 12V 1A TO252-5
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 3000
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Current - Output
1A
Voltage - Input (Max)
25V
Current - Quiescent (Iq)
600 µA
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C (TA)
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 1A
Package / Case
TO-252-6, DPAK (5 Leads + Tab)
Supplier Device Package
TO-252-5
PSRR
66dB (100Hz ~ 120Hz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3