SCP114AMX300TCG
Part number
SCP114AMX300TCG
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 3V 300MA 4-UDFN
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 15000
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Operating Temperature
150°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Current Limit, Enable
Current - Output
300mA
Current - Quiescent (Iq)
95 µA
Voltage Dropout (Max)
0.22V @ 300mA
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-UDFN (1.0x1.0)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3