S-19255C18A-M5T1U4
Part number
S-19255C18A-M5T1U4
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-5
Inventory
base.lang_mini : 3000
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
300mA
Voltage Dropout (Max)
0.21V @ 200mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Current - Quiescent (Iq)
89 µA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3