S-19252H25H-A4T7U4
Part number
S-19252H25H-A4T7U4
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
ABLIC Inc.
Description
IC REG LIN 2.5V 150MA HSNT-4-B
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 10000
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Output
150mA
Grade
Automotive
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Qualification
AEC-Q100
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Control Features
Enable, Soft Start
Package / Case
4-SMD, Flat Leads Exposed Pad
Supplier Device Package
HSNT-4-B
PSRR
80dB ~ 70dB (1kHz ~ 10KHz)
Voltage Dropout (Max)
0.117V @ 100mA
Current - Quiescent (Iq)
57 µA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3