S-19251A35H-M5T1U4
Part number
S-19251A35H-M5T1U4
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
ABLIC Inc.
Description
IC REG LINEAR 3.5V 150MA SOT23-5
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 3000
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Output
150mA
Grade
Automotive
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Max)
5.5V
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
PSRR
65dB (1kHz)
Current - Quiescent (Iq)
4.5 µA
Voltage Dropout (Max)
0.27V @ 100mA
Current - Supply (Max)
50 µA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3