S-19246E10H-V5T2U
Part number
S-19246E10H-V5T2U
Description
IC REG LINEAR 1V 2A TO252-5S
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Input (Max)
10V
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
PSRR
60dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Current - Output
2A
Control Features
Enable, Soft Start
Voltage - Output (Min/Fixed)
1V
Package / Case
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab)
Voltage Dropout (Max)
1.1V @ 2A
Supplier Device Package
TO-252-5S
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3