S-19244H33H-A8T1U
Part number
S-19244H33H-A8T1U
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A HSNT-8-A
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 5000
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Grade
Automotive
Voltage - Input (Max)
10V
Current - Output
1A
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Qualification
AEC-Q100
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Control Features
Enable, Soft Start
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 1A
PSRR
50dB (1kHz)
Package / Case
8-SMD, Flat Leads Exposed Pad
Supplier Device Package
HSNT-8-A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3