S-19244H33A-V5T2U
Part number
S-19244H33A-V5T2U
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-5S
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 4000
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Grade
Automotive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max)
10V
Current - Output
1A
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Qualification
AEC-Q100
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Control Features
Enable, Soft Start
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 1A
Package / Case
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab)
PSRR
50dB (1kHz)
Supplier Device Package
TO-252-5S
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3