S-19244G18H-E8T1U
Part number
S-19244G18H-E8T1U
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A 8-HSOPA
Output Type
Fixed
Voltage - Input (Max)
10V
Voltage Dropout (Max)
1V @ 1A
Current - Output
1A
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
PSRR
55dB (1kHz)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package
8-HSOPA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3