S-19244F18A-A6T1U
Part number
S-19244F18A-A6T1U
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
ABLIC Inc.
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A 6-HSOP
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 4000
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Max)
Grade
Automotive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max)
10V
Current - Output
1A
Qualification
AEC-Q100
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Control Features
Enable, Soft Start
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
PSRR
55dB (1kHz)
Package / Case
6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Supplier Device Package
6-HSOP
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3