S-19243B12H-A8T1U
Part number
S-19243B12H-A8T1U
Description
IC REG LIN 1.2V 500MA HSNT-8-A
Inventory
base.lang_mini : 5000
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
10V
PSRR
60dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case
8-SMD, Flat Leads Exposed Pad
Supplier Device Package
HSNT-8-A
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 200mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3