S-1222B23-A6T6S
Part number
S-1222B23-A6T6S
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
ABLIC Inc.
Description
IC REG LINEAR 2.3V 200MA DFN-6
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 5000
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
200mA
Voltage - Input (Max)
28V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.3V
Package / Case
6-XFDFN Exposed Pad
PSRR
45dB (100Hz)
Voltage Dropout (Max)
0.8V @ 200mA
Current - Quiescent (Iq)
8.5 µA
Supplier Device Package
DFN-6(1518)A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3