RT9086-28GQZ
Part number
RT9086-28GQZ
Description
IC REG LINEAR 2.8V 250MA 4-ZQFN
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
250mA
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 250mA
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Current - Supply (Max)
425 µA
Supplier Device Package
4-ZQFN (1x1)
PSRR
88dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3