RT9080-25GJ5
Part number
RT9080-25GJ5
Description
IC REG LIN 2.5V 600MA TSOT-23-5
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 108000
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Current - Output
600mA
PSRR
75dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.63V @ 600mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3