RT9080-12GJ5
Part number
RT9080-12GJ5
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Richtek USA Inc.
Description
IC REG LIN 1.2V 600MA TSOT-23-5
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Current - Output
600mA
Voltage Dropout (Max)
1.03V @ 600mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3