RT9073A-19GQZ
Part number
RT9073A-19GQZ
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Richtek USA Inc.
Description
IC REG LINEAR 1.9V 250MA 4-ZQFN
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 2500
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Current Limit, Enable
Current - Output
250mA
Voltage Dropout (Max)
0.8V @ 250mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.9V
Current - Quiescent (Iq)
3 µA
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-ZQFN (1x1)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3