RT9041E-15GQW
Part number
RT9041E-15GQW
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Richtek USA Inc.
Description
IC REG LIN POS ADJ 500MA 8-WDFN
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Adjustable (Fixed)
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
250 µA
Control Features
Enable, Power Good
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 500mA
Voltage - Output (Max)
2.5V
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.8V (1.5V)
Supplier Device Package
8-WDFN (2x2)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3