R1514H080B-T1-JE
Part number
R1514H080B-T1-JE
Description
IC REG LINEAR 8V 150MA SOT89-5
Current - Output
150mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
8V
Voltage - Input (Max)
36V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 150mA
Package / Case
SOT-89-5/6
Supplier Device Package
SOT-89-5
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3