R1514H033B-T1-JE
Part number
R1514H033B-T1-JE
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT89-5
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 1000
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Output
150mA
Grade
Automotive
Current - Quiescent (Iq)
20 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
36V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case
SOT-89-5/6
Supplier Device Package
SOT-89-5
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 120mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3