R1501J084B-T1-JE
Part number
R1501J084B-T1-JE
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 8.4V 1A TO252-5-P2
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 3000
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Grade
Automotive
Current - Output
1A
Qualification
AEC-Q100
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case
TO-252-6, DPAK (5 Leads + Tab)
Voltage - Input (Max)
24V
Current - Quiescent (Iq)
160 µA
Voltage Dropout (Max)
0.9V @ 1A
Voltage - Output (Min/Fixed)
8.4V
Supplier Device Package
TO-252-5-P2
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3