NR1644GA120AE4S
Part number
NR1644GA120AE4S
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description
LOW NOISE HIGH RR LOW DROPOUT 2A
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Surface Mount
Grade
Qualification
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
2A
Control Features
Enable, Power Good
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad
PSRR
110dB ~ 70dB (1kHz ~ 100kHz)
Supplier Device Package
DFN2020-8L
Voltage Dropout (Max)
0.312V @ 2A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3