NJU7201U55-TE1
Part number
NJU7201U55-TE1
Description
IC REG LINEAR 5.5V 100MA SOT89-3
Current - Output
100mA
Voltage - Input (Max)
12V
Protection Features
Operating Temperature
-25°C ~ 75°C
Voltage - Output (Min/Fixed)
5.5V
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 40mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3