NJU7201U32-TE1
Part number
NJU7201U32-TE1
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 3.2V 100MA SOT89-3
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Current - Output
100mA
Package / Case
TO-243AA
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Input (Max)
12V
Protection Features
Operating Temperature
-25°C ~ 75°C
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.2V
Current - Quiescent (Iq)
30 µA
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 20mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3