NJM2879F33H-TE1
Part number
NJM2879F33H-TE1
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA SOT23-5
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Grade
Automotive
Current - Output
200mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage Dropout (Max)
0.37V @ 100mA
Current - Quiescent (Iq)
250 µA
PSRR
66dB (1kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3