NJM12884KWA-33H-TE3
Part number
NJM12884KWA-33H-TE3
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8-DFN
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 3000
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq)
300 µA
Current - Output
500mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
6.5V
Control Features
Enable, Soft Start
Supplier Device Package
8-DFN (3x3)
Package / Case
8-WDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 300mA
PSRR
68dB (1kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3