NCV8177AMTW120TCG
Part number
NCV8177AMTW120TCG
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 1.2V 500MA 8-WDFNW
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Grade
Automotive
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Qualification
AEC-Q100
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad
PSRR
75dB (1kHz)
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package
8-WDFNW (2x2)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3