NCV59801CMTW120TAG
Part number
NCV59801CMTW120TAG
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A 6-WDFNW
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Grade
Automotive
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Operating Temperature
150°C (TJ)
Current - Output
1A
Voltage - Input (Max)
5.5V
Qualification
AEC-Q100
Control Features
Enable, Soft Start
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq)
55 µA
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package
6-WDFNW (2x2)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3