NCP603SN300T1G
Part number
NCP603SN300T1G
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 3V 300MA 5-TSOP
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 995
Quantity
Price
Total price
995
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Voltage - Input (Max)
6V
Current - Output
300mA
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Supplier Device Package
5-TSOP
Voltage Dropout (Max)
0.23V @ 300mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Transient Voltage
PSRR
62dB ~ 38dB (120Hz ~ 10kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3