NCP163BMX275TBG
Part number
NCP163BMX275TBG
Description
IC REG LINEAR 2.75V 250MA 4-XDFN
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 1891
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Current - Quiescent (Iq)
20 µA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
250mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.75V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-XDFN (1x1)
PSRR
91dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3