NCP160BFCS2925T2G
Part number
NCP160BFCS2925T2G
Description
IC REG LIN 2.925V 250MA 4-WLCSP
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 10000
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
250mA
Package / Case
4-XFBGA, WLCSP
Current - Quiescent (Iq)
23 µA
PSRR
91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
Supplier Device Package
4-WLCSP (0.64x0.64)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.925V
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3