NCP121AMX185TCG
Part number
NCP121AMX185TCG
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 1.85V 150MA 6-XDFN
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 1214
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Output
150mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.85V
Package / Case
6-XFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
6-XDFN (1.2x1.2)
Voltage Dropout (Max)
0.075V @ 150mA
PSRR
80dB ~ 70dB (1kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3