NCP115CMX105TCG
Part number
NCP115CMX105TCG
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 1.05V 300MA 4-XDFN
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 10000
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
300mA
Current - Quiescent (Iq)
95 µA
PSRR
70dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.05V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-XDFN (1x1)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3