MUSES100GQ18AE3S
Part number
MUSES100GQ18AE3S
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description
IC REG LIN 1.8V 600MA DFN3030-8
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Grade
Qualification
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Current Limit, Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Current - Output
600mA
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq)
1.21 mA
PSRR
90dB ~ 80dB (1kHz ~ 100kHz)
Supplier Device Package
DFN3030-8-GQ
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3