MPQ2019GN-33-AEC1-P
Part number
MPQ2019GN-33-AEC1-P
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Monolithic Power Systems Inc.
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA 8-SOIC-EP
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 500
Quantity
Price
Total price
500
Voltage - Input (Max)
40V
Grade
Automotive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Output
300mA
Qualification
AEC-Q100
Control Features
Enable, Power Good
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Current - Quiescent (Iq)
16 µA
Current - Supply (Max)
95 µA
Voltage Dropout (Max)
0.64V @ 300mA
PSRR
45dB (1kHz), 57dB ~ 51dB (100Hz ~ 100kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3