MPQ2013DGJE-25-AEC1-P
Part number
MPQ2013DGJE-25-AEC1-P
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Monolithic Power Systems Inc.
Description
IC REG LIN 2.5V 100MA TSOT-23-4
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Current - Output
100mA
Voltage - Input (Max)
40V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Quiescent (Iq)
10 µA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage Dropout (Max)
0.9V @ 100mA
Current - Supply (Max)
40 µA
Package / Case
SOT-23-4 Thin, TSOT-23-4
Supplier Device Package
TSOT-23-4
PSRR
58dB (100kHz), 55dB ~ 41dB (100Hz ~ 1kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3