MIC5317-3.3YMT-TR
Part number
MIC5317-3.3YMT-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 4-UDFN
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
150mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
6V
Current - Quiescent (Iq)
39 µA
PSRR
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.31V @ 150mA
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-UDFN (1x1)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3