MIC5233-3.3YM5-TRVAO
Part number
MIC5233-3.3YM5-TRVAO
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 3000
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
100mA
PSRR
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Current - Quiescent (Iq)
35 µA
Voltage - Input (Max)
36V
Current - Supply (Max)
2 mA
Voltage Dropout (Max)
0.27V @ 100mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3